GERÇEK ÇİKOLATASININ KENDİSİ TAM BİR SAĞLIK REÇETESİ

GERÇEK ÇİKOLATASININ KENDİSİ TAM BİR SAĞLIK REÇETESİ

GERÇEK ÇİKOLATASININ KENDİSİ
TAM BİR SAĞLIK REÇETESİ

 

 

Sağlığımız için faydalı olan çoğu şeyi damak tadımıza uygun bulmuyoruz. Bazen zorla yiyoruz bazen çok çabuk bıkıyoruz. Ancak tüm bu klişeleri yıkan bir lezzet var ki ona çok azımız hayır diyebiliyoruz; çikolatayı hepimiz çok seviyoruz.

 

7’den 70’e hepimizin vazgeçilmez tutkusu olan çikolata yalnızca lezzeti ile değil bilinmeyen çarpıcı faydaları ile de atıştırmalık dünyasının en gözde isimlerinden.
Çikolata ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de kilo aldırdığı düşüncesi. Ancak kilo almada en etkili faktör porsiyon kontrolümüzün olmaması.      Gerçek kakaodan üretilmiş kaliteli bir çikolata doğru miktarda yendiğinde bırakın kilo almayı, vücudunuzdaki yağları en etkili şekilde yakan besinlerden bir tanesi. Bu özel yiyeceğin tabiki inanılmaz faydaları bununla da sınırlı değil. Şöyle mis gibi gerçek bir çikolatanın kolesterole iyi geldiğini söylesek ne dersiniz? Evet doğru duydunuz, çikolatanın içerisindeki kakao, oleik asit içermektedir. Oleik asit ise iyi kolesterol düzeyinin artmasında önemli rol oynar. Peki ya çikolatanın aynı zamanda görüşünüzü arttırdığını söylesek! Yapılan araştırmalar ufak bir parça bitter çikolata yemenin ışığın az olduğu ortamlarda görüşünüzün artmasını sağladığını gösteriyor. Tabi ki bu etki kalıcı değil ama yine de çikolatanın etkileri görmek son derece ilginç.

 

Hazır kış mevsimine doğru ilerlerken bitter çikolatanın hastalıklardan koruyucu antioksidan etkisinden de bahsetmeden olmaz. Flavonoid ismi verilen bu antioksidanlar bitter çikolatada bolca bulunuyor ve araştırmacılar bitter çikolatanın günlük besinler arasına eklenmesi gerektiğini savunuyor.Birçoğunuz çikolatanın yüksek kafein içerdiğini zannedebilir ancak sandığınız gibi çikolatadaki kafein oranı günlük içtiğimiz kahve ve çaydakinden çok daha az miktarda.

Sabahları kalktığınız kahvaltınızı ufak bir parça çikolata ile sonlandırdığınız o günkü enerjiniz diğer günlerden çok daha farklı olacaktır söyleyelim. İçeriğinde hem antioksidan olan hem de enerji veren bu besin doğal olarak cildinizi de yaşlanma etkilerine karşı ayakta tutuyor. Hazır yaştan bahsetmişken yapılan son çalışmalar ayda 560 gram kadar çikolata tüketen kadınlarda inme riskinin yaklaşık %20 oranında azaldığını gösteriyor.

 

Dünyanın yüzde 90’ı çikolata sever insanlardan oluşuyor ve çikolata bunun karşılığında teşekkür olarak kalp krizi riskimizi 3’te 1 oranında düşürüyor. Çikolata, herkesin çocukluğunda dişlerini çürüten bir abur cubur gibi görünse de durumun tam tersi olduğunu artık öğrenme vakti! Kakao çekirdeklerinin antibakteriyel yapısı sayesinde aslında dişlerimiz çürüklere karşı korunuyor ve unutmayın yalnızca içerisinde fazla miktarda şeker bulunan çikolatalar dişleri çürütüyor.

 

Madde madde saymakla bitiremesek de bu çok özel lezzetin diğer faydalarını da şöyle kısaca belirterek sağlık reçetemizi sonlandırmak istiyoruz. Doğal bir analjezik olan çikolata birçok ağrınızı da tedavi ediyor. Özellikle kadınların regl dönemindeki ağrı ve kasılmalarında çikolatanın oynadığı bu rolü belki de birçok kadın zaten biliyor. Beyin aktivitelerinizi de arttıran çikolata aynı zamanda hem cildinizi koruyor hem de yorgunluğunuzu alıyor.

Tüm bu faydaların yanında belki de hepimiz için en zor ama en güzel duygu salgılamasına yardımcı oluyor; Seratonin! Çikolata mutlu ediyor, mutlu ettikçe daha çok seviliyor. Böylesine dolu ve lezzetli bir reçeteyi hayatınızın her anında yanınızda bulundurun.

Mutlu olun!

Etiketler: sağlık reçetesi, çikolata
Aralık 23, 2019
Listeye dön